Taxík je pre väčšinu z nás celkom bežnou záležitosťou, s ktorou sa stretávame vo väčšine veľkých miest na Slovensku aj vo svete. Aj v tejto oblasti sa však nájdu zaujímavosti a fakty, ktoré vás možno prekvapia.

Povolanie taxikára patrí medzi desať najnebezpečnejších

Taxikára väčšinou ani nevnímame. Je to anonymná osôbka, s ktorou sa stretneme na pár minút, a ktorej úlohou je dopraviť nás z jedného miesta na druhé. Často si myslíme, že sú to ľudia, ktorí sa len tak vozia po meste, či okolí. Omyl. Povolanie taxikára je náročné a nebezpečné. Nároky kladie tak na fyzickú stránku, ako aj na psychiku. Taxikár musí byť v dobrej kondícii a pozorný, inak hrozí riziko nehody. Navyše nikdy nevie, kto mu do taxíka sadne. Najmä práca v nočných hodinách môže byť niekedy veľký problém. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je toto povolanie zaraďované do top desiatky najnebezpečnejších povolaní.

Pomenovanie taxík je odvodené od slova taxameter

Debata, čo bolo skôr – či sliepka alebo vajce, je v tomto prípade jasná. Skoršie pomenovanie existovalo pre taxameter, ako obecný názov pre zariadenie merajúce náklady v pomere k času alebo výkonu. Od tohto názvu potom vzniklo označenie taxík.

Prvé taxíky jazdia po svete od roku 1897

Celkom prvé taxíky sa objavili ešte koncom 19. storočia. V meste, o ktorom by ste to asi nepredpokladali. Po prvý raz sa objavili s Stuttgarte. Až po tomto meste nasledovali Paríž, Londýn či New York.

Niektoré osoby by sa nemali taxíkom prepravovať

Ak sa vám zdá, že nechať sa odviezť k lekárovi taxíkom je dobrý nápad, skúste si to nabudúce premyslieť. Zvlášť ak trpíte nejakou prenosnou chorobou. Môžete tým ohroziť nielen vodiča taxíka, ale zanechať v priestoroch aj baktérie a vírusy, ktoré nakazia ďalších pasažierov.

Najlacnejšie taxíky sú v Egypte

V Egypte je základné jazdné na úrovni cca 70 centov, na druhej strane tohto rebríčka je Švajčiarsko, kde musíte počítať so základnou sadzbou cca 12 EUR.