Zaujímavý experiment a marketingový ťah vyskúšali vo Fínsku. V rámci proma jedného z miestnych hudobných festivalov bolo počas leta možné za taxíky od Fortum Singalong Shuttle platiť spievaním.

Akcia trvala tri dni, bola však medzi účastníkmi festivalu Ruistock mimoriadne populárna. Ponúkala jazdu v ekologických, elektrických automobiloch bez toho, aby pasažieri museli za cestu platiť. Aspoň nie v hotovosti. Platidlom za jazdné sa stali hudobné schopnosti zákazníkov. Taxu v týchto špeciálnych taxíkoch si totiž museli odspievať v karaoke priamo vo vozidle. Ťažko povedať, či to bola vždy výhra aj pre vodičov, ale cestujúci si rozhodne nesťažovali. No bodaj by!

Nebolo to však také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Cestujúci totiž museli spievať počas celej jazdy. V každom z týchto taxíkov bol umiestnený tablet na ktorom si mohli vyberať skladby a následne ich spievať ako pri klasickom karaoke. Pokiaľ spievať prestali, taxík jednoducho zastavil.

Spoločnosť chcela touto cestou podporiť nielen samotný hudobný festival, ale najmä poukázať za jednu z najväčších výhod elektrinou poháňaných vozidiel. Okrem nespornej výhody, ako je pohon na čistú energiu a absenciu emisií, sú totiž elektromobily tiež mimoriadne tiché. Spievanie si tak účastníci tohto milého experimentu mohli vychutnávať bez hluku motora a ďalších rušivých zvukov, s ktorými sa stretávame v bežnej premávke.

Zástupcovia Fortum Singalong Shuttle veria, že sa im aj touto cestou podarí presvedčiť verejnosť o výhodách elektrinou poháňaných automobilov a priblížiť tento segment najmä mladšej generácii potenciálnych nových vodičov, ktorí by jazdou v týchto autách mohli v budúcnosti výrazným spôsobom znížiť podiel nežiaducich emisií v ovzduší a postarať sa tak o čistejšiu planétu pre ďalšie generácie.

Elektromobily nie sú až takou novinkou, ako by sa mohlo zdať. Konštrukčné plány na zostrojenie elektromobilu pochádzajú ešte z roku 1896. Okrem vyššie uvedených faktov je ich hlavnou výhodou vysoká účinnosť motora, ktorá sa pohybuje až na úrovni 90%, na rozdiel od spaľovacích, ktoré majú len 25-34% účinnosť.