Naše mamy a staré mamy si pamätajú časy, kedy boli taxíky takmer bezvýhradne doménou hlavného mesta. To je však už dávna minulosť. Taxíky dnes nájdete a môžete využiť vo všetkých väčších mestách, ba dokonca aj v malých mestečkách a väčších obciach. Rastúci počet taxíkov je odrazom ich obľuby. Za tou stojí najmä pohodlie, dostupnosť počas celého dňa a noci, ale aj klesajúca cena prepravy.

Taxíky v hlavnom meste

V hlavnom meste Slovenska, v Bratislave, máte naozaj na výber. Funguje tu niekoľko desiatok taxislužieb a celkový počet taxíkov sa odhaduje až na dve tisíc vozidiel. Taxíky taxislužieb ešte dopĺňajú samostatne fungujúci vodiči taxíkov s riadnou licenciou.

Tento fakt je dôležitý pri výbere taxíka, pretože ceny sa môžu značne líšiť – a to tak medzi spoločnosťami navzájom, ako aj pri samostatne fungujúcich vodičoch. Najviac môžete na neopatrnosť pri výbere doplatiť vtedy, ak si zoberiete voľne stojaci taxík na exponovanom mieste – napríklad na letisku či hlavnej stanici, ktorý nespadá pod žiadnu taxislužbu. Taxíky združené pod taxislužbou spoznáte pomerne jednoducho – obvykle sú viditeľne označené menom spoločnosti a jej telefónnym číslom na bočnej strane dverí.

Ak chcete naopak ušetriť, môžete si taxík objednať telefonicky. Je to paradoxné, no privolať si taxík, hoc aj z väčšej diaľky, je vždy lacnejšie, než nastúpiť do prvého, ktorý sa vám ponúka. Ešte o niečo praktickejšie je objednať si taxík cez aplikáciu – napríklad cez Taxify, kde priamo uvidíte odhad ceny pre vami zadanú cieľovú destináciu.

Taxíky mimo BA

Podobne sa správajú taxíky a taxislužby aj v ďalších väčších mestách. Je preto dobré sa pred príchodom do mesta poohliadnuť na internete po kontaktoch a telefónnych číslach, na ktorých si môžete taxík objednať. V menších mestách je to takmer nevyhnutnosť. Počet taxíkov tu nie je tak vysoký ako v Bratislave, a preto sa vám obvykle nestane, že ich nájdete len tak voľne stojace na stanovisku a čakajúce na náhodného klienta.