Prepravné služby formou taxíkov existujú na našom území už desiatky rokov. Kedysi boli považované za nedostupnú formu prepravy pre „horných desať tisíc“. Dnes ich hojne využívajú takmer všetci. Taxíky sú prítomné vo všetkých veľkých mestách, ba našli si cestu aj do menších mestečiek po celom Slovensku. Niekedy bývajú terčom kritiky. Neprajníci tvrdia, že šoféri sú neochotní, nepríjemní a že naschvál jazdia čo najdlhšou trasou. Skúsenosti sa odlišujú. Pravdou však je, že existuje množstvo dôvodov, pre ktoré si cestovanie taxíkom zamilujete.

Sú ľahko dostupné

Vo veľkých mestách funguje obvykle hneď niekoľko taxi služieb, v Bratislave ako hlavnom meste ich je dokonca rádovo niekoľkonásobne viac. Zohnať teda taxík je obvykle veľmi jednoduché a rýchle. Výnimkou môžu byť len ranné a poobedňajšie dopravné špičky.

Cena prepravy klesá

Vzhľadom na to, že taxíkov je dostatočné množstvo, konkurenčný boj ich prinútil k poklesu cien. Preprava sa tak stáva ešte dostupnejšou a lacnejšou. Cestovať taxíkom už dnes naozaj nie je luxus.

Jednoduchý spôsob objednávky

Klasickým a rokmi overeným spôsobom je telefonická objednávka. Telefonovanie na dispečing je stále obľúbené, no pre mnoho zákazníkov nepohodlné. Preto túto možnosť v niektorých mestách nahradila možnosť objednať si taxík aj prostredníctvom mobilnej aplikácie. Má hneď niekoľko výhod – vidíte presne, aký taxikár, v akom aute a s akou ŠPZ vás príde vyzdvihnúť, ako aj to, kde sa práve nachádza a za koľko minút bude na mieste. Jednoducho si cez mapku v aplikácii kontrolujete jeho polohu.

Nepretržitá prevádzka

Jednou z najväčších výhod cestovania taxíkom je možnosť využiť tieto služby doslova 24 hodín denne. Taxíky nie sú obmedzené cestovnými poriadkami, ani prevádzkovou dobou. V ktorúkoľvek dennú aj nočnú hodinu sa tak môžete jednoducho a pohodlne dopraviť na určené miesto.

Bezpečnosť

So všetkými uvedenými faktormi súvisí aj bezpečnosť, ktorá je v prípade cesty taxíkom nepochybne ďaleko vyššia, než keby ste cestou napríklad z krčmy sadli za volant sami.