Mohlo by sa na prvý pohľad zdať, že v oblasti poskytovania taxi služieb je všetko jasne dané. Objednáte si taxík – či už telefonicky, alebo cez aplikáciu, dohodnete cieľovú destináciu, nastúpite, doveziete sa a zaplatíte. Koniec. No je to len zdanie. Aj v oblasti taxi služieb sú možné inovácie. Niektoré sú otázkou veľmi blízkej budúcnosti, na niektoré si budeme musieť o niečo dlhšie počkať.

Dynamická cenotvorba

Tento model už je čiastočne známy. Priniesli ho na trh predovšetkým aplikácie pre zdieľanú spolujazdu. No klasické taxislužby sa tomuto trendu zatiaľ plne neprispôsobili. Normálny bežný taxík, ako ho poznáme, pracuje s dvoma základnými tarifami – dennou a nočnou. No dynamická cenotvorba sa pružne prispôsobuje situácii na trhu počas celého dňa. Žiadna fixná cena – jej automatizovaný výpočet podľa toho, aký je dopyt, aká je dopravná situácia a koľko taxíkov je aktuálne v danú dennú či nočnú hodinu v obedu.

Všetko pre pohodlie zákazníka

Moderné taxíky novej generácie budú rozhodne pohodlnejšie, než bežné vozidlá, ktoré dnes poznáme. Služby mobilnej zábavy, integrované tablety v opierkach hlavy, wifi na palube, či drobné občerstvenie v cene jazdného. Aj toto všetko je v rámci taxi služieb možné.

Samohybné taxíky

Tento trend nie je plne v súlade so želaniami taxikárov, no je pravdou, že autá riadené automatom, sú už vo vývoji. Je preto len otázkou času, kedy sa dostanú na trh a kedy preniknú aj do tohto segmentu. Taxík, ktorý príde bez vodiča sa s vami síce neporozpráva, ale určite vás bezpečne a rýchlo dopraví na miesto určenia.

Letecké taxíky

Lietajúci automobil je už tiež nejaký ten čas v testovaní. Masovejšie využitie aeromobilov je síce ešte hudbou budúcnosti, no nie až takej ďalekej, ako by sa mohlo zdať. Vo chvíli, keď prídu na trh a my sa oslobodíme od dvoch, či štyroch jazdných pruhov otvorí sa aj v oblasti verejnej dopravy a taxi služieb celkom nová dimenzia. V tomto prípade je len otázkou, či a kedy ľudia tento typ taxíkov prijmú.